تبلیغات
فراماسونری و آخرالزمان - اولین سؤال روز محشر چیست؟
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


اولین سؤال روز محشر چیست؟
نویسنده : امیر محمد زارعی
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394

                                                                             
 
                                                                                                                                            
 

عَنْ ابن مسعود قال سَاَلْتُ النَّبِیَّ صَلَّی اللهُ علیه وَ سَلَّم اَیُّ الاَعْمالِ اَحَبُّ الی اللهِ؟ قال الصَّلوةُ لِوَقْتِها
 


از ابن مسعود رضی الله عنه روایت است كه از رسول الله صلّی الله علیه و سلّم پرسیدم محبوبترین عمل نزد خداوند متعال كدام است؟ وی در پاسخ فرمودند: خواندن نماز است به وقتش. نماز دومین ركن اساسی اسلام و بزرگترین و افضل ترین عبادت است و در میدان محشر نخستین سؤال از آن خواهد بود.

روز محشر كه جانگداز بُوَد 
اولین پرسش از نماز بُوَد

چنانچه در حدیث آمده است: اَوَّلُ ما یُحاسَبُ بِهِ العَبْد یَوْمَ القِیامَةِ مِنْ عَمَلِهِ صَلوته فَاِنْ صلحت فَقَدْ اَفْلَحَ وَ اِنْ فَسَدَتْ فَقَدْ خابَ وَ خَسر. یعنی روز قیامت اولین چیزیكه از عمل بندگان محاسبه كرده میشود، نماز است. اگر نمازش سالم باشد بتحقیق رستگار و كامیاب شده و اگر نمازش فاسد و خراب باشد بتحقیق كه ناكام شده و زیانکار خواهد بود. نماز در سفر و حضر، جوانی و پیری، سلامتی و بیماری، امن و خوف در هیچ حالت معاف نمیشود. این عبادت بسیار مهم از ما تقاضا دارد كه آن را بخوبی اداء كنیم و روش خواندن آن را مورد توجه خاصی قرار دهیم، اگر نماز به روش صحیح و درست خوانده نشود، آن نماز عوض اجر و ثواب و خوشنودی پروردگار، باعث وبال و گناه خواهد بود. ...
نماز در آئینه ی قرآن: 

1ـ فَاَقِیْمُوْا الصَّلوةَ اِنَّ الصَّلوةَ كانَتْ عَلی المُؤْمِنِیْنَ كِتاباً مَوْقُوْتاً. سوره نساء آیه 103 . یعنی نماز را بر پا دارید، که همانا (خواندن) نماز بر مؤمنین در وقتش، فرض شده است. 
2ـ وَ اَقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ لاتَكُوْنُوْا مِنَ المُشْرِكِیْنَ. سوره روم آیه 31 . یعنی نماز را برپا دارید و از مشركین نباشید. 
3ـ وَ اَقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ اتُوْا الزَّكوةَ. سوره بقره آیه 43 . یعنی نماز را بر پا دارید و زكات اموال خود را بپردازید. 
4ـ وَاْمُرْ اَهْلَكَ بِالصَّلوةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها. سوره طه آیه 132 . یعنی اهل منزل خود را به نماز خواندن امر بفرما، و خودت نیز بر آن دائم باش. 
5ـ اُتْلُ ما اُوْحِیَ اِلَیْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ اَقِمِ الصَّلوةَ. سوره عنكبوت آیه 45 . یعنی تلاوت كن آنچه بر تو وحی شد از كتاب و نماز را برپا دار.
علاوه بر آیات فوق آیات دیگری نیز وجود دارد كه آنها فرضیت نماز را ثابت میكنند اما بخاطر اختصار به همین آیات اكتفاء میشود. 


نماز در آئینه ی احادیث:

عن ابن عمر رضی الله عنهما اَنَّ رسول الله صلّی الله علیه و سلّم قال: اُمِرْتُ اَنْ اُقاتِلَ النَّاسَ حَتَّی یَشْهَدُوْا اَنْ لا اله الا الله و اَنَّ مُحَمَّدَاً رَسُوْلُ اللهِ وَ یُقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ یُؤْتُوْا الزَّكاةَ فَاِذا فَعَلُوا ذلكَ عَصَمُوا مِنِّی دِماءَهُمْ و اَمْوالَهُم اِلا بِحَقِّ الاسلام و حسابهم علی الله تعالی. یعنی از ابن عمر رضی الله عنهما روایت شده كه پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است: به من دستور داده شده كه با مردم بجنگم تا آنگاه كه شهادت دهند جز خدا هیچ معبودی نیست و محمد صلی الله علیه و سلم رسول خداست و تا نماز را برپا دارند و زكات بپردازند و چنانچه این فرایض را انجام دهند خون و مال خود را ( جز در مواردیكه حقوق اسلام اقتضاء میكند) از من محفوظ داشته اند و حساب آنها بر عهده خدای تعالی خواهد بود.


فرضیت نماز:

نماز پس از واقعه اسری و معراج نبی اكرم صلی الله علیه و سلم فرض گردیده است. نخست خداوند پنجاه وقت نماز در شبانه روز تعیین كرده است و بعد از چند بار رفت و آمد و درخواست حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم برای كم كردن از پنجاه وقت به پنچ وقت تخفیف یافته و خداوند كریم برای آن حضرت صلّی الله علیه و سلّم فرموده است كه هر فردی از امت تو اگر این پنچ وقت نماز را اداء كند ثواب همان پنچاه وقت را به او خواهم داد.


فضیلت نماز: 

فضائل نماز بسیار است که بطور اختصار ذکر میگردد: حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم در حدیثی فرموده اند: مِفْتاح الجَنَّة الصَّلوةُ یعنی كلید بهشت نماز است. و این آشکار است كه بدون كلید نمیتوان قفل را باز كرد پس كسی كه نماز نخواند پشت در بهشت خواهد ماند و قدرت داخل شدن به آن را نخواهد داشت. و در حدیثی دیگر آمده است: لا ایمان لِمَنْ لا صَلوةَ لَه یعنی ایمان كامل نیست برای كسی كه نمازش را اداء نمیکند. در مورد فضیلت نماز در قرآن سوره عنكبوت اینچنین آمده است: اِنَّ الصَّلوةَ تَنْهَی عَنِ الفَحْشاءِ و المُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ الله اَكْبَرُ. یعنی همانا نماز از بی حیایی و كارهای ناشایسته باز میدارد و البته ذكر خدا چیزی بسیار بزرگ است. و در سوره المؤمنون آیات 9الی 11 نیز آمده است: وَ الَّذِیْنَ هُمْ عَلی صَلواتِهِمْ یُحفِظُوْنَ اُولئِكَ هُمُ الوارِثُوْنَ الَّذِیْنَ یَرِثُوْنَ الفِرْدَوْسَ هُمْ فِیْها خالِدُونَ. یعنی و كسانی كه بر نماز هایشان حفاظت كننده اند همین ها هستند وارثان، كه جنت فردوس را به ارث میبرند و در آن همیشه خواهند ماند. پیامبر اكرم صلّی الله علیه و سلّم فرموده است: اِنَّ الصَّلوات كفّارتٌ لِما بَیْنَهُنَّ ما اجتُنِبَ الكَبائِرُ. یعنی بی گمان نمازها كفاره آنچه میباشند كه در میان آنها رُخ میدهد، مادامیكه از گناهان كبیره پرهیز شده باشد. در روایتی دیگر آمده: قالَ رسول الله صلّی الله علیه و سلّم اَرَاَیْتُمْ لَوْ اَنَّ نَهْرَاً بِبابِ اَحَدِكُمْ یَغْتَسِلُ فِیْهِ كُلَّ یَوْمٍ خَمْسَاً هَلْ یَبْقَی مِنْ دَرَنِهِ شِئٌ قالُوا لا یَبْقَی مِنْ دَرَنِهِ شَئٌ فذلك مَثَلُ الصَّلَواتِ الخَمْسِ یَمْحُوْ الله بِهِنَّ الخَطایا. یعنی رسول الله صلّی الله علیه و سلّم فرمود: خبر دهید مرا اگر به درِ منزلِ شخصی نهری جاری باشد و آن شخص هر روز پنچ مرتبه در آن غسل كند آیا بر بدنش چركی باقی میماند؟ اصحاب كرام رضوان الله علیهم اجمعین گفتند: خیر هیچ چركی بر بدنش باقی نخواهد ماند آن حضرت صلّی الله علیه و سلّم فرمودند: همین است مثال نمازهای پنجگانه، خداوند متعال بوسیله آنها گناهان را معاف خواهد كرد. 


حکایت حضرت ابوذر غفاری رضی الله عنه: 

حضرت ابوذر رضی الله عنه میفرماید: یك دفعه رسول الله صلّی الله علیه و سلّم در فصل پاییز كه برگ درختان میریختند بیرون رفت، وی دو شاخ از آن درخت را گرفته و تكان داد كه بر اثر آن برگهای زیادی بر زمین ریخت، آنگاه فرمود: ای ابوذر! اگر شخصی به خاطر رضای خداوند نماز پنچگانه را بخواند، گناهانش چنان معاف شده و از بین میروند كه برگهای این درخت بر زمین میریزند. چون وقت نماز میرسید خلیفة المسلمین، حضرت ابوبكر صِدِّیق رضی الله عنه میفرمود: قُوْمُوْا اِلی نارِكُمُ الَّتِی اَوْقَدْتُمُوْها فَاَطْفَئُوْها. یعنی بلند شوید و آتشی را كه توسط گناهانتان افروخته اید با خواندن نماز خاموش كنید. 


حکایت (9) کرامت از حضرت عثمان رضی الله عنه:

از عثمان رضی الله عنه منقول است كه فرموده اند: مَنْ حَفَظَ عَلی الصَّلَواتِ الخَمْسِ وَ داوَمَ عَلَیْها اَكْرَمَهُ الله تِسْعَ كرامات الخ. یعنی كسیكه حفاظت كند بر نمازهای پنجگانه و بر آنها مداومت كند خداوند وی را به نُه (9) كرامت تكریم میكند الخ... اول اینكه خداوند او را دوست خود میگرداند دوم اینكه بدن آن سالم میماند سوم اینكه فرشتگان بحكم خداوند متعال او را نگهبانی میكنند چهارم اینكه در منزلِ آن بركت نازل میشود پنجم اینكه بر چهره آن علامات صالحین ظاهر میگردد هفتم اینكه از پل صراط مثلِ برق خواهد گذشت هشتم اینكه خداوند پاك او را از دوزخ نجات خواهد داد نهم اینكه خدای تعالی او را به همراه بندگان نیكِ خود در بهشت داخل خواهد كرد آنچنان بندگان نیكی كه نه بر آنها ترس خواهد بود و نه غمگین خواهند شد. 


حدیثی دیگر: 

و در حدیثی دیگر آمده است: عن جابر رضی الله عنه قال، قال رسول الله صلّی الله علیه و سلّم: بین العبد و بین الكفر ترك الصلوة. یعنی از جابر رضی الله عنه روایت است كه پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم فرمودند: فرق میان انسان مسلمان و كافر، نماز است. یعنی اگر كسی نماز بخواند همه میدانند كه وی مسلمان است و اگر نماز نخواند كسی نمیداند كه آیا او مسلمان است یا كافر. 


حدیثی دیگر:

و در حدیثی دیگر آمده است: عن عبد الله بن عمرو بن العاص عن النبی صلی الله علیه و سلم اَنَّهُ ذَكَرَ الصَّلوةَ یوماً فقالَ مَنْ حافَظَ عَلَیْها كانت له نُوْراً و بُرْهاناً و نجاةً یومَ القِیامَةِ و مَنْ لَمْ یُحافِظْ عَلَیها لَمْ تَكُنْ له نُوْراً و لابُرْهاناً و لانجاةً و كانَ یومَ القیامةَ مع قارون و فرعون و هامان و اُبَیّ بن خلف. یعنی حضرت عبد الله بن عمرو بن عاص رضی الله عنه از حضرت پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم روایت میكند ایشان نماز را روزی یاد كردند پس فرمودند كسی كه بر نمازها حفاظت كند، همان نمازها در روز قیامت بر وی روشنی و دلیل و نجات خواهد بود و كسی كه بر نمازهایش محافظ نباشد و از آنها حفاظت نكند در روز قیامت بر وی روشنی و دلیل و نجات نخواهد بود و این شخص در روز قیامت به همراه قارون و فرعون و هامان و اُبَیّ بن خلف خواهد بود. در این حدیث بیان شده است كه نماز نور است و سبب نجات میشود و اگر كسی نماز نخواند از این نور و نجات در روز قیامت محروم خواهد ماند و در آن روز رفیقِ قارون و فرعون و هامان و اُبیّ بن خلف خواهد بود. قارون یكی از خویشاوندان حضرت موسی علی نَبِیِّناو علیه السلام بود كه بسبب ندادن زكاتِ مالش خداوند متعال او را به زمین برد و فرعون پادشاهی سر كش بود كه ادّعای خدایی میكرد، سر انجام خداوند او را با لشكریانش در دریا غرق نمود و نیز در آخرت هم درباره او گفته خواهد شد: اَدْخِلُوْا آلَ فِرْعَوْنَ اَشَدَّ العَذاب. یعنی داخل كنید خویشاوندان فرعون را در سخت ترین عذاب. و هامان نیز وزیر فرعون بود و اُبیّ بن خلف یكی از دشمنان سرسخت حضرت پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم بود این است اوصاف رفیقان بی نماز. و در حدیثی دیگر آمده است: مَنْ تَرَكَ الصَّلوةَ عَمْداً فَقَدْ كَفَرَ جهاراً. یعنی كسی كه نماز را قصداً ترك كند به تحقیق كه آشكارا كافر شد. 


حدیثی دیگر:

و در حدیثی دیگر آمده است: اَلْصَّلاةُ عِمادُ الدِّیْنِ فَمَنْ اَقامَها فَقَدْ اَقامَ الدِّیْن وَ مَنْ تَرَكَها فَقَدْ هَدَمَ الدِّینَ. یعنی نماز ستون دین است، هر كس نمازش را قائم كند دینش را قائم كرده است و هر كس نمازش را ترك كند دینش را ویران كرده است. خداوند متعال در حق شخص بی نماز در كلام مقدس خود میفرماید: فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ اَضاعُوْا الصَّلوةَ وَ اتَّبَعُوْا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ یَلْقَوَن غَیّاً) سوره مریم آیه 59 . یعنی بعد از پیغمبران گذشته قومی جایگزین شدند كه آنها نماز هایشان را ضایع كردند یعنی پنج وقت نماز خود را ترك نمودند و تابع آرزوهای نفسانی خود گردیدند آنها در قیامت در جایی به نام غی جای میگیرند. 


غی چگونه جایی است:

حضرت ابن عباس رضی الله عنهما میفرمایند: اَلْغَیْ وادٍ فِیْ جَهَنَّمَ وَ اِنَّ اَوْدِیَةَ جَهَنَّمَ لَتَسْتَعِیْذُ مِنْهُ. یعنی غی نام گودی است در جهنم كه دیگر گودهای جهنم روزی 1000 هزار مرتبه از آن پناه طلب میكنند، آنقدر عذاب غی زیاد است كه دیگر مكانهای جهنم از آن میترسند. حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم در حدیثی میفر مایند: مُرُوْا اَوْلادَكُمْ وَ هُمْ اَبْناءُ سَبْعِ سِنِیْنَ وَاضْرِبُوْا هُمْ وَ هُمْ اَبْناءُ عَشْرٍ وَ فَرِّقُوْا بَیْنَهُمْ فِیْ المَضاجِعِ. یعنی هنگامیكه بچه هایتان به هفت سالگی رسیدند آنها را به نماز خواندن امر نمایید و چون به ده سالگی رسیده و نماز نخواندند آنها را بزنید و رختخوابشان را جدا كنید.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Olejek CBD پنجشنبه 15 آذر 1397 04:18 ب.ظ
Article writing is also a fun, if you know after that you can write or
else it is complex to write.
rules of survival hack دوشنبه 12 آذر 1397 08:48 ب.ظ
I always emailed this webpage post page to all my friends, as if like
to read it next my links will too.
rules of survival hack videos جمعه 9 آذر 1397 12:10 ب.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future
and it's time to be happy. I have read this
post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice.
Perhaps you could write next articles referring
to this article. I desire to read more things about it!
Nelson جمعه 9 آذر 1397 08:01 ق.ظ
Hello there I am so delighted I found your blog page,
I really found you by mistake, while I was researching on Bing
for something else, Anyhow I am here now and would just
like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
go through it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time
I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
great work.
abnehmen tabletten testsieger شنبه 26 آبان 1397 07:54 ق.ظ
Excellent beat ! I wish to apprentice while you
amend your site, how can i subscribe for a blog website?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast offered bright clear concept
automotive 302 led canbus bulb جمعه 25 آبان 1397 01:20 ب.ظ
Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. With thanks
auto 262 led canbus bulb جمعه 25 آبان 1397 11:13 ق.ظ
I'm curious to find out what blog system you are working with? I'm having some minor security issues with my latest website and I'd like to find something more safe. Do you have any recommendations?
abnehm tabletten جمعه 25 آبان 1397 01:21 ق.ظ
Wow! This blog looks exactly like my old one!
It's on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!
abnehmpillen die wirklich funktionieren پنجشنبه 24 آبان 1397 05:48 ب.ظ
Thankfulness to my father who informed me about
this webpage, this blog is really remarkable.
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889 پنجشنبه 24 آبان 1397 05:40 ق.ظ
Blasphemy! : ) Simply kidding. Ive go through related points upon various other weblogs. Sick acquire your term for this. Continue to be sound! the companion.
20 best female cosplays چهارشنبه 23 آبان 1397 10:32 ب.ظ
I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him
as no one else know such detailed about my difficulty.
You are wonderful! Thanks!
더킹카지노 یکشنبه 20 آبان 1397 10:25 ب.ظ
더킹카지노 - Http://www.academia.edu/37726112/Online_Casino_Rules_and_Percentages_Explained - It should therefore function as not surprising that, to have total overall health, we have to manage the three (3) areas
of ourselves - mind, body and spirit. Yoga: this ancient system of
breathing and stretching postures may be recognized to provide rest from the multiple chronic disorders that plague most
seniors. Headaches are common there are occasions when many of us experience minor to severe headaches.


https://www.deviantart.com/jim7blog/status/15008541
Marta یکشنبه 20 آبان 1397 10:15 ب.ظ
You ought to take part in a contest for one of the finest websites on the web.

I am going to recommend this site!
Get rich trading cryptocurrency یکشنبه 20 آبان 1397 05:51 ق.ظ
Sick and tired of living paycheck to paycheck? Learn the secrets to trading Bitcoin here http://bit.ly/2DhMFP5 This revolutionary method will
make you cash again and again.
Get Your Ex Back شنبه 19 آبان 1397 01:04 ب.ظ
Nothing has been the same since your ex broke up with you.
All you want is for them to come back. That’s it.

Watch this video http://kudoflow.com/5gfL and see how it’s possible.
You can have them back in your life and they’ll never ever leave
you again.
Where can I find Homestuck cosplay costumes? شنبه 19 آبان 1397 06:16 ق.ظ
I enjoy, cause I found just what I used to be looking for.
You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have
a great day. Bye
Trade Bitcoin جمعه 18 آبان 1397 08:11 ب.ظ
A fascinating discussion is worth comment. There's no doubt that
that you ought to write more about this topic, it may not be a taboo matter but usually
folks don't speak about such topics. To the next! Many thanks!!
12 Volt Automotive Led interior Lights پنجشنبه 17 آبان 1397 11:40 ق.ظ
Just wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.
12 Volt Automotive Led interior Lights پنجشنبه 17 آبان 1397 10:02 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You're wonderful! Thanks!
agranda tu pene چهارشنبه 16 آبان 1397 09:27 ق.ظ
When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each
time a comment is added I get 4 emails with the same comment.
Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?

Many thanks!
auto 12v led lights جمعه 11 آبان 1397 11:31 ق.ظ
What's up, after reading this remarkable article i am also glad to share my knowledge here with colleagues.
Vitamine Che Rinforzano I Capelli سه شنبه 8 آبان 1397 02:10 ب.ظ
Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web
site, and your views are nice in favor of new visitors.
12 Volt Automotive reverse Led سه شنبه 8 آبان 1397 01:54 ب.ظ
Paragraph writing is also a fun, if you know after that you can write otherwise it is complicated to write.
vitamine für das haarausfall سه شنبه 8 آبان 1397 12:38 ب.ظ
Useful information. Lucky me I discovered your site by accident, and I'm shocked why this accident didn't came about in advance!
I bookmarked it.
12 volt auto led lights سه شنبه 8 آبان 1397 11:48 ق.ظ
Hi Dear, are you actually visiting this site regularly, if so then you will definitely get pleasant experience.
integratori per far crescere i capelli سه شنبه 8 آبان 1397 10:14 ق.ظ
Amazing issues here. I am very glad to peer your post. Thanks a lot and I'm taking a look ahead to contact you.
Will you please drop me a e-mail?
booty دوشنبه 30 مهر 1397 09:13 ق.ظ
Hi, after reading this amazing piece of writingg i am ttoo glad tto share my knowledge heree with colleagues.
mental health affiliate programs سه شنبه 24 مهر 1397 04:45 ق.ظ
Great work! That is the kind of information that are supposed to be
shared around the net. Disgrace on Google for no longer positioning this submit higher!
Come on over and consult with my site . Thanks =)
health affiliate programs سه شنبه 24 مهر 1397 01:52 ق.ظ
Wonderful article! We are linking to this particularly great content on our website.
Keep up the great writing.
texted دوشنبه 23 مهر 1397 12:32 ق.ظ
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs?
I have a blog based upon on the same subjects you
discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate
your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
وبلاگ کاملا مذهبی-امکانات وبلاگ:توضیحاتی درقالب PDF و پاورپوینت و ... راجب فراماسونری و آخرالزمان-سخنرانی های استاد رایفی-دانلود مداحی-کتاب و...
مدیر وب سایت : امیر محمد زارعی
نویسندگان
آرشیو مطالب
نظر سنجی