تبلیغات
فراماسونری و آخرالزمان - اولین سؤال روز محشر چیست؟
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


اولین سؤال روز محشر چیست؟
نویسنده : امیر محمد زارعی
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394

                                                                             
 
                                                                                                                                            
 

عَنْ ابن مسعود قال سَاَلْتُ النَّبِیَّ صَلَّی اللهُ علیه وَ سَلَّم اَیُّ الاَعْمالِ اَحَبُّ الی اللهِ؟ قال الصَّلوةُ لِوَقْتِها
 


از ابن مسعود رضی الله عنه روایت است كه از رسول الله صلّی الله علیه و سلّم پرسیدم محبوبترین عمل نزد خداوند متعال كدام است؟ وی در پاسخ فرمودند: خواندن نماز است به وقتش. نماز دومین ركن اساسی اسلام و بزرگترین و افضل ترین عبادت است و در میدان محشر نخستین سؤال از آن خواهد بود.

روز محشر كه جانگداز بُوَد 
اولین پرسش از نماز بُوَد

چنانچه در حدیث آمده است: اَوَّلُ ما یُحاسَبُ بِهِ العَبْد یَوْمَ القِیامَةِ مِنْ عَمَلِهِ صَلوته فَاِنْ صلحت فَقَدْ اَفْلَحَ وَ اِنْ فَسَدَتْ فَقَدْ خابَ وَ خَسر. یعنی روز قیامت اولین چیزیكه از عمل بندگان محاسبه كرده میشود، نماز است. اگر نمازش سالم باشد بتحقیق رستگار و كامیاب شده و اگر نمازش فاسد و خراب باشد بتحقیق كه ناكام شده و زیانکار خواهد بود. نماز در سفر و حضر، جوانی و پیری، سلامتی و بیماری، امن و خوف در هیچ حالت معاف نمیشود. این عبادت بسیار مهم از ما تقاضا دارد كه آن را بخوبی اداء كنیم و روش خواندن آن را مورد توجه خاصی قرار دهیم، اگر نماز به روش صحیح و درست خوانده نشود، آن نماز عوض اجر و ثواب و خوشنودی پروردگار، باعث وبال و گناه خواهد بود. ...
نماز در آئینه ی قرآن: 

1ـ فَاَقِیْمُوْا الصَّلوةَ اِنَّ الصَّلوةَ كانَتْ عَلی المُؤْمِنِیْنَ كِتاباً مَوْقُوْتاً. سوره نساء آیه 103 . یعنی نماز را بر پا دارید، که همانا (خواندن) نماز بر مؤمنین در وقتش، فرض شده است. 
2ـ وَ اَقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ لاتَكُوْنُوْا مِنَ المُشْرِكِیْنَ. سوره روم آیه 31 . یعنی نماز را برپا دارید و از مشركین نباشید. 
3ـ وَ اَقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ اتُوْا الزَّكوةَ. سوره بقره آیه 43 . یعنی نماز را بر پا دارید و زكات اموال خود را بپردازید. 
4ـ وَاْمُرْ اَهْلَكَ بِالصَّلوةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها. سوره طه آیه 132 . یعنی اهل منزل خود را به نماز خواندن امر بفرما، و خودت نیز بر آن دائم باش. 
5ـ اُتْلُ ما اُوْحِیَ اِلَیْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ اَقِمِ الصَّلوةَ. سوره عنكبوت آیه 45 . یعنی تلاوت كن آنچه بر تو وحی شد از كتاب و نماز را برپا دار.
علاوه بر آیات فوق آیات دیگری نیز وجود دارد كه آنها فرضیت نماز را ثابت میكنند اما بخاطر اختصار به همین آیات اكتفاء میشود. 


نماز در آئینه ی احادیث:

عن ابن عمر رضی الله عنهما اَنَّ رسول الله صلّی الله علیه و سلّم قال: اُمِرْتُ اَنْ اُقاتِلَ النَّاسَ حَتَّی یَشْهَدُوْا اَنْ لا اله الا الله و اَنَّ مُحَمَّدَاً رَسُوْلُ اللهِ وَ یُقِیْمُوْا الصَّلوةَ وَ یُؤْتُوْا الزَّكاةَ فَاِذا فَعَلُوا ذلكَ عَصَمُوا مِنِّی دِماءَهُمْ و اَمْوالَهُم اِلا بِحَقِّ الاسلام و حسابهم علی الله تعالی. یعنی از ابن عمر رضی الله عنهما روایت شده كه پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است: به من دستور داده شده كه با مردم بجنگم تا آنگاه كه شهادت دهند جز خدا هیچ معبودی نیست و محمد صلی الله علیه و سلم رسول خداست و تا نماز را برپا دارند و زكات بپردازند و چنانچه این فرایض را انجام دهند خون و مال خود را ( جز در مواردیكه حقوق اسلام اقتضاء میكند) از من محفوظ داشته اند و حساب آنها بر عهده خدای تعالی خواهد بود.


فرضیت نماز:

نماز پس از واقعه اسری و معراج نبی اكرم صلی الله علیه و سلم فرض گردیده است. نخست خداوند پنجاه وقت نماز در شبانه روز تعیین كرده است و بعد از چند بار رفت و آمد و درخواست حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم برای كم كردن از پنجاه وقت به پنچ وقت تخفیف یافته و خداوند كریم برای آن حضرت صلّی الله علیه و سلّم فرموده است كه هر فردی از امت تو اگر این پنچ وقت نماز را اداء كند ثواب همان پنچاه وقت را به او خواهم داد.


فضیلت نماز: 

فضائل نماز بسیار است که بطور اختصار ذکر میگردد: حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم در حدیثی فرموده اند: مِفْتاح الجَنَّة الصَّلوةُ یعنی كلید بهشت نماز است. و این آشکار است كه بدون كلید نمیتوان قفل را باز كرد پس كسی كه نماز نخواند پشت در بهشت خواهد ماند و قدرت داخل شدن به آن را نخواهد داشت. و در حدیثی دیگر آمده است: لا ایمان لِمَنْ لا صَلوةَ لَه یعنی ایمان كامل نیست برای كسی كه نمازش را اداء نمیکند. در مورد فضیلت نماز در قرآن سوره عنكبوت اینچنین آمده است: اِنَّ الصَّلوةَ تَنْهَی عَنِ الفَحْشاءِ و المُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ الله اَكْبَرُ. یعنی همانا نماز از بی حیایی و كارهای ناشایسته باز میدارد و البته ذكر خدا چیزی بسیار بزرگ است. و در سوره المؤمنون آیات 9الی 11 نیز آمده است: وَ الَّذِیْنَ هُمْ عَلی صَلواتِهِمْ یُحفِظُوْنَ اُولئِكَ هُمُ الوارِثُوْنَ الَّذِیْنَ یَرِثُوْنَ الفِرْدَوْسَ هُمْ فِیْها خالِدُونَ. یعنی و كسانی كه بر نماز هایشان حفاظت كننده اند همین ها هستند وارثان، كه جنت فردوس را به ارث میبرند و در آن همیشه خواهند ماند. پیامبر اكرم صلّی الله علیه و سلّم فرموده است: اِنَّ الصَّلوات كفّارتٌ لِما بَیْنَهُنَّ ما اجتُنِبَ الكَبائِرُ. یعنی بی گمان نمازها كفاره آنچه میباشند كه در میان آنها رُخ میدهد، مادامیكه از گناهان كبیره پرهیز شده باشد. در روایتی دیگر آمده: قالَ رسول الله صلّی الله علیه و سلّم اَرَاَیْتُمْ لَوْ اَنَّ نَهْرَاً بِبابِ اَحَدِكُمْ یَغْتَسِلُ فِیْهِ كُلَّ یَوْمٍ خَمْسَاً هَلْ یَبْقَی مِنْ دَرَنِهِ شِئٌ قالُوا لا یَبْقَی مِنْ دَرَنِهِ شَئٌ فذلك مَثَلُ الصَّلَواتِ الخَمْسِ یَمْحُوْ الله بِهِنَّ الخَطایا. یعنی رسول الله صلّی الله علیه و سلّم فرمود: خبر دهید مرا اگر به درِ منزلِ شخصی نهری جاری باشد و آن شخص هر روز پنچ مرتبه در آن غسل كند آیا بر بدنش چركی باقی میماند؟ اصحاب كرام رضوان الله علیهم اجمعین گفتند: خیر هیچ چركی بر بدنش باقی نخواهد ماند آن حضرت صلّی الله علیه و سلّم فرمودند: همین است مثال نمازهای پنجگانه، خداوند متعال بوسیله آنها گناهان را معاف خواهد كرد. 


حکایت حضرت ابوذر غفاری رضی الله عنه: 

حضرت ابوذر رضی الله عنه میفرماید: یك دفعه رسول الله صلّی الله علیه و سلّم در فصل پاییز كه برگ درختان میریختند بیرون رفت، وی دو شاخ از آن درخت را گرفته و تكان داد كه بر اثر آن برگهای زیادی بر زمین ریخت، آنگاه فرمود: ای ابوذر! اگر شخصی به خاطر رضای خداوند نماز پنچگانه را بخواند، گناهانش چنان معاف شده و از بین میروند كه برگهای این درخت بر زمین میریزند. چون وقت نماز میرسید خلیفة المسلمین، حضرت ابوبكر صِدِّیق رضی الله عنه میفرمود: قُوْمُوْا اِلی نارِكُمُ الَّتِی اَوْقَدْتُمُوْها فَاَطْفَئُوْها. یعنی بلند شوید و آتشی را كه توسط گناهانتان افروخته اید با خواندن نماز خاموش كنید. 


حکایت (9) کرامت از حضرت عثمان رضی الله عنه:

از عثمان رضی الله عنه منقول است كه فرموده اند: مَنْ حَفَظَ عَلی الصَّلَواتِ الخَمْسِ وَ داوَمَ عَلَیْها اَكْرَمَهُ الله تِسْعَ كرامات الخ. یعنی كسیكه حفاظت كند بر نمازهای پنجگانه و بر آنها مداومت كند خداوند وی را به نُه (9) كرامت تكریم میكند الخ... اول اینكه خداوند او را دوست خود میگرداند دوم اینكه بدن آن سالم میماند سوم اینكه فرشتگان بحكم خداوند متعال او را نگهبانی میكنند چهارم اینكه در منزلِ آن بركت نازل میشود پنجم اینكه بر چهره آن علامات صالحین ظاهر میگردد هفتم اینكه از پل صراط مثلِ برق خواهد گذشت هشتم اینكه خداوند پاك او را از دوزخ نجات خواهد داد نهم اینكه خدای تعالی او را به همراه بندگان نیكِ خود در بهشت داخل خواهد كرد آنچنان بندگان نیكی كه نه بر آنها ترس خواهد بود و نه غمگین خواهند شد. 


حدیثی دیگر: 

و در حدیثی دیگر آمده است: عن جابر رضی الله عنه قال، قال رسول الله صلّی الله علیه و سلّم: بین العبد و بین الكفر ترك الصلوة. یعنی از جابر رضی الله عنه روایت است كه پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم فرمودند: فرق میان انسان مسلمان و كافر، نماز است. یعنی اگر كسی نماز بخواند همه میدانند كه وی مسلمان است و اگر نماز نخواند كسی نمیداند كه آیا او مسلمان است یا كافر. 


حدیثی دیگر:

و در حدیثی دیگر آمده است: عن عبد الله بن عمرو بن العاص عن النبی صلی الله علیه و سلم اَنَّهُ ذَكَرَ الصَّلوةَ یوماً فقالَ مَنْ حافَظَ عَلَیْها كانت له نُوْراً و بُرْهاناً و نجاةً یومَ القِیامَةِ و مَنْ لَمْ یُحافِظْ عَلَیها لَمْ تَكُنْ له نُوْراً و لابُرْهاناً و لانجاةً و كانَ یومَ القیامةَ مع قارون و فرعون و هامان و اُبَیّ بن خلف. یعنی حضرت عبد الله بن عمرو بن عاص رضی الله عنه از حضرت پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم روایت میكند ایشان نماز را روزی یاد كردند پس فرمودند كسی كه بر نمازها حفاظت كند، همان نمازها در روز قیامت بر وی روشنی و دلیل و نجات خواهد بود و كسی كه بر نمازهایش محافظ نباشد و از آنها حفاظت نكند در روز قیامت بر وی روشنی و دلیل و نجات نخواهد بود و این شخص در روز قیامت به همراه قارون و فرعون و هامان و اُبَیّ بن خلف خواهد بود. در این حدیث بیان شده است كه نماز نور است و سبب نجات میشود و اگر كسی نماز نخواند از این نور و نجات در روز قیامت محروم خواهد ماند و در آن روز رفیقِ قارون و فرعون و هامان و اُبیّ بن خلف خواهد بود. قارون یكی از خویشاوندان حضرت موسی علی نَبِیِّناو علیه السلام بود كه بسبب ندادن زكاتِ مالش خداوند متعال او را به زمین برد و فرعون پادشاهی سر كش بود كه ادّعای خدایی میكرد، سر انجام خداوند او را با لشكریانش در دریا غرق نمود و نیز در آخرت هم درباره او گفته خواهد شد: اَدْخِلُوْا آلَ فِرْعَوْنَ اَشَدَّ العَذاب. یعنی داخل كنید خویشاوندان فرعون را در سخت ترین عذاب. و هامان نیز وزیر فرعون بود و اُبیّ بن خلف یكی از دشمنان سرسخت حضرت پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم بود این است اوصاف رفیقان بی نماز. و در حدیثی دیگر آمده است: مَنْ تَرَكَ الصَّلوةَ عَمْداً فَقَدْ كَفَرَ جهاراً. یعنی كسی كه نماز را قصداً ترك كند به تحقیق كه آشكارا كافر شد. 


حدیثی دیگر:

و در حدیثی دیگر آمده است: اَلْصَّلاةُ عِمادُ الدِّیْنِ فَمَنْ اَقامَها فَقَدْ اَقامَ الدِّیْن وَ مَنْ تَرَكَها فَقَدْ هَدَمَ الدِّینَ. یعنی نماز ستون دین است، هر كس نمازش را قائم كند دینش را قائم كرده است و هر كس نمازش را ترك كند دینش را ویران كرده است. خداوند متعال در حق شخص بی نماز در كلام مقدس خود میفرماید: فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ اَضاعُوْا الصَّلوةَ وَ اتَّبَعُوْا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ یَلْقَوَن غَیّاً) سوره مریم آیه 59 . یعنی بعد از پیغمبران گذشته قومی جایگزین شدند كه آنها نماز هایشان را ضایع كردند یعنی پنج وقت نماز خود را ترك نمودند و تابع آرزوهای نفسانی خود گردیدند آنها در قیامت در جایی به نام غی جای میگیرند. 


غی چگونه جایی است:

حضرت ابن عباس رضی الله عنهما میفرمایند: اَلْغَیْ وادٍ فِیْ جَهَنَّمَ وَ اِنَّ اَوْدِیَةَ جَهَنَّمَ لَتَسْتَعِیْذُ مِنْهُ. یعنی غی نام گودی است در جهنم كه دیگر گودهای جهنم روزی 1000 هزار مرتبه از آن پناه طلب میكنند، آنقدر عذاب غی زیاد است كه دیگر مكانهای جهنم از آن میترسند. حضرت محمد صلّی الله علیه و سلّم در حدیثی میفر مایند: مُرُوْا اَوْلادَكُمْ وَ هُمْ اَبْناءُ سَبْعِ سِنِیْنَ وَاضْرِبُوْا هُمْ وَ هُمْ اَبْناءُ عَشْرٍ وَ فَرِّقُوْا بَیْنَهُمْ فِیْ المَضاجِعِ. یعنی هنگامیكه بچه هایتان به هفت سالگی رسیدند آنها را به نماز خواندن امر نمایید و چون به ده سالگی رسیده و نماز نخواندند آنها را بزنید و رختخوابشان را جدا كنید.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
chocolate سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 03:23 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Exceptional work!
ea sports ufc hack یکشنبه 6 اسفند 1396 11:14 ق.ظ
من با استعدادهای نوشتاری شما و همچنین طرح بندی وبلاگ شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرم.
آیا این یک موضوع پرداخت شده است یا آن را سفارشی کردید؟
خودت به هر حال کیفیت عالی عالی را حفظ کنید
نوشتن، نادرست است که امروز وبلاگ بزرگی مانند این را ببینید..
assassins creed identity cheats جمعه 4 اسفند 1396 06:25 ب.ظ
متشکرم برای ارسال های شگفت انگیز! من واقعا از خواندن آن لذت می بردم، اتفاق می افتاد
یک نویسنده عالی باشد من اطمینان خواهم داد که وبلاگ شما را نشانه گذاری می کنم و اغلب می آید
بازگشت در آینده قابل پیش بینی. من می خواهم یکی را تشویق کنم
برای ادامه کار بزرگ خود، بعد از ظهر خوبی داشته باشید!
subway surfers cheats جمعه 29 دی 1396 06:02 ب.ظ
هی اونجا! کسی که در گروه مای اسپیس من این وبسایت را با ما به اشتراک گذاشته است، بنابراین من آمده ام
به آن نگاه کن. من قطعا از اطلاعات لذت بردم. من نشانه گذاری و
این توییت را به طرفداران من می برد! وبلاگ فوق العاده و فوق العاده
طراحی و سبک.
Nintendo Switch پنجشنبه 7 دی 1396 09:45 ب.ظ
این وبلاگ از طرف خاله زادهام به من پیشنهاد شد. من دیگر مطمئن نیستم که آیا این ارسال از طریق او نوشته شده است، زیرا هیچکس دیگر چنین دشواری را درک نمی کند.

تو شگفت انگیز هستی متشکرم!
cam4 free tokens generator سه شنبه 21 آذر 1396 05:15 ب.ظ
آیا در این سایت مساله هرزنامه دارید؟ من هم یک وبلاگ نویس هستم، و من در مورد وضعیت شما کنجکاو بودم؛ ما برخی از روش های خوب را توسعه داده ایم و ما به دنبال راه حل هایی برای مبادله با افراد دیگر هستیم، چرا که نمی توانیم شلیک کنیم
من یک ایمیل اگر علاقه مند هستم
imvu credits hack چهارشنبه 15 آذر 1396 07:09 ب.ظ
سلام دوستان، پست خوب و خواستنی دلپذیر در نظر گرفته است
این محل، من در واقع با بهره گیری از این.
std testing cost پنجشنبه 18 آبان 1396 05:11 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این مقاله واقعا به خوبی نوشته شده است.
مطمئنم که آن را نشانه گذاری کرده ام و دوباره به آن بازگشته ام
بیشتر اطلاعات مفید خود را بخوانید. از پستتان ممنونم.

من قطعا باز گشتم
best supplement medicare plans شنبه 13 آبان 1396 07:14 ب.ظ
برادر من پیشنهاد کرد که من این وبلاگ را دوست دارم

او کاملا درست بود. این پست واقعا روزم را ساخت. شما نمیتوانید تصور کنید که چقدر زمان صرف شده برای این بود
اطلاعات! با تشکر!
best psychic mediums شنبه 13 آبان 1396 06:33 ب.ظ
شریک من و من در اینجا از یک صفحه دیگر از این موضوع گریختم و فکر کردم که ممکن است چیزهایی را نیز بررسی کنم.
من چیزی را که می بینم دوست دارم بنابراین من فقط به دنبال شما هستم. به دنبال یک بار دیگر به صفحه وب خود بروید.
best psychic readings شنبه 13 آبان 1396 06:14 ب.ظ
وبلاگ شگفت آور آیا برای نویسندگان مشتاق مفید است؟
من امیدوارم که به زودی وبسایت خود را شروع کنم، اما من کمی از همه چیز گم شده ام.

آیا شما توصیه می کنید با آزاد شروع کنید؟
پلت فرم مانند وردپرس و یا برای یک گزینه پرداخت می شود؟ خیلی زیاد وجود دارد
گزینه های وجود دارد که من کاملا غرق.. هر راهنمایی؟
به تو برکت دهد!
ask a psychic question شنبه 13 آبان 1396 05:29 ب.ظ
اگر قصد دارید برای بهترین مطالب مانند من
فقط به دیدن این صفحه وب روزانه به عنوان آن را ارائه می دهد مطالب با کیفیت، به لطف
cheap phone psychics دوشنبه 20 شهریور 1396 04:57 ق.ظ
این بهترین زمان برای ساختن چند طرح برای مدت طولانی است و وقت آن است
خوشحال باش من این را یاد گرفتم و اگر می توانستم برخی از شما را به شما پیشنهاد کنم
چیزهای جالب یا پیشنهادات شاید شما می توانید مقالات بعدی را بنویسید
در مورد این مقاله من تمایل به یادگیری مسائل بیشتر در مورد آن!
cheap phone psychics یکشنبه 19 شهریور 1396 09:49 ب.ظ
این پست کاربران اینترنتی برای ایجاد وب سایت جدید یا حتی یک وبلاگ از ابتدا کمک خواهد کرد
پایان.
cheap phone psychic reading یکشنبه 19 شهریور 1396 08:50 ب.ظ
مهم نیست که آیا کسی بخواهد مورد نیاز خود را جستجو کند، بنابراین او می خواهد که در جزئیات موجود باشد، به طوری که چیزی در اینجا نگهداری می شود.
std screening near me جمعه 17 شهریور 1396 02:11 ق.ظ
قدردانی از این پست اجازه بدهید من آن را امتحان کنید.
free chaturbate token generator دوشنبه 13 شهریور 1396 05:16 ق.ظ
You need to be a part of a contest for one of the finest websites on the internet.

I'm going to recommend this website!
chaturbate premium and token generator دوشنبه 16 مرداد 1396 10:01 ب.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article post.
I wanted to write a little comment to support you.
Foot Problems یکشنبه 15 مرداد 1396 11:30 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very
hard to get that "perfect balance" between usability and appearance.
I must say that you've done a excellent job with this.
Additionally, the blog loads super quick for me on Safari.
Excellent Blog!
cristaltreadway.blogas.lt چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 09:34 ب.ظ
Thanks for finally writing about >فراماسونری و آخرالزمان - اولین سؤال روز محشر چیست؟ <Liked it!
BHW چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:48 ب.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet users, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.
manicure دوشنبه 21 فروردین 1396 06:20 ب.ظ
Excellent web site you've got here.. It's difficult to find high-quality
writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
Take care!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
وبلاگ کاملا مذهبی-امکانات وبلاگ:توضیحاتی درقالب PDF و پاورپوینت و ... راجب فراماسونری و آخرالزمان-سخنرانی های استاد رایفی-دانلود مداحی-کتاب و...
مدیر وب سایت : امیر محمد زارعی
نویسندگان
آرشیو مطالب
نظر سنجی